26 تیر 1397

اخبار کرمانشاه

دو کتابخانه عمومی در استان کرمانشاه افتتاح شد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه گفت: دو کتابخانه عمومی در استان نیز به نام‌های کتابخانه شهید ایزدی در روستای شهید عسگری کرمانشاه و کتابخانه به نام شهدای روستای شیان در شهرستان اسلام‌آباد غرب افتتاح شد.

معصومه حسنی خونسار با بیان اینکه اکنون کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی استان یک میلیون و 239 هزار جلد کتاب دارد اظهار داشت: تعداد کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه را 77 باب است گفت: در سال گذشته 75 باب کتابخانه عمومی در استان وجود داشت که دو کتابخانه عمومی در استان نیز به نام‌های کتابخانه شهید ایزدی در روستای شهید عسگری کرمانشاه و کتابخانه به نام شهدای روستای شیان در شهرستان اسلام‌آباد غرب افتتاح شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه اکنون تعداد کتابخانه‌های عمومی نهادی استان 77 باب و 19 باب نیز کتابخانه‌های عمومی مشارکتی است افزود: امید داریم تا پایان سال سه باب کتابخانه عمومی و کتابخانه مرکزی اسلام‌آباد غرب افتتاح و بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه 14 باب از کتابخانه‌های نهادی استان کرمانشاه نیز در روستاها فعال هستند عنوان کرد: در هر کتابخانه عمومی یک بخش مجزا برای کودکان با فضاسازی خاص ساماندهی شده است.

حسنی خونسار با بیان اینکه دو بخش کتابخوانی برای نابینایان که ویژه کودکان و نوجوانان در کتابخانه خاتم‌الانبیاء واقع در شهرک الهیه و ویژه بزرگسالان در کتابخانه علامه طباطبایی واقع در جنب فروشگاه رفاه راه‌اندازی شده است گفت: اکنون 20 باب از کتابخانه‌های عمومی استان به شبکه وای‌فای متصل شده که بچه ها ضمن استفاده از منابع بتوانند با اتصال به اینترنت از مقالات نیز استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان کرمانشاه کتابخانه‌های شهید آوینی، شهید بهشتی و علامه طباطبایی به شبکه اینترنت متصل شده است افزود: کتابخانه‌های روستایی نیز در صورت فراهم شدن بستر در آنها به اینترنت متصل هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه اظهار کرد: تعداد کتابخانه‌های روستایی استان 16 باب و شهری 59 باب و دو کتابخانه سیار نیز در شهرستانهای قصرشیرین و هرسین است.

وی زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان را 37 هزار و 893 متر مربع عنوان کرد و گفت: در استان به ازای هر 100 نفر یک متر و79 سانت زیربنا فضای کتابخانه‌ای داریم و در شرایط کنونی باید 4 متر زیربنا داشته باشم و طبق چشم‌انداز افق 1404 باید به ازای هر 100 نفر این رقم باید به 8 متر مربع برسد که تا رسیدن به این جایگاه فاصله خیلی زیادی داریم.

حسنی خونسار با اشاره به اینکه در کتابخانه‌های عمومی استان تعداد 50 هزار نفر عضو فعال هستند افزود: 2.5 درصد از مردم استان کرمانشاه عضو کتابخانه‌های عمومی هستند و 50 هزار نفر عضو فعال علاوه بر استفاده از سالن مطالعه از منابع کتابخانه نیز استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه حدود دو میلیون جلد کتاب در یک سال گذشته به امانت رفته است بیان کرد: مبلغ حق عضویت کتابخانه‌های شهری 5000 تومان و کتابخانه امیرکبیر به دلیل استاندارد بودن مبلغ حق عضویت 10 هزار تومان است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه کتابخانه امیرکبیر با 3752 متر مربع زیربنا و بالغ بر 4500 نفر عضو فعال جزو کتابخانه‌های شاخص و استاندارد استان است عنوان کرد: این کتابخانه دارای سالن مطالعه به صورت مجزا برای بانوان و مردان و تعداد کتابهای این کتابخانه بالغ بر 50 هزار نسخه کتاب است.

 

اضافه کردن نظر

1.نظرات حاوی عبارات توهین آمیز منتشر نمی گردد.
2.نظرات حداکثر پس از 24 ساعت منتشر می گردد.
3.نظرات مختصر و مفید باشد.


پیوندها

حدیث

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

اوقات شرعی


شمارنده