23 آذر 1397

برنج بدجوری گران شد!

 

ابراهیم قربان‌نژاد اظهار کرد: تاکنون 24 هزار و 207 هکتار از مزارع پرورش رتون برداشت شد که 230 هکتار به روش سنتی و 23 هزار و 977 هکتار به صورت مکانیزه برداشت شد.

 

 

وی ادامه داد: تاکنون 14 هزار و 109 هکتار از مزارع نشاء مجدد برداشت شد که 5 هکتار به روش سنتی و 14 هزار و 104 هکتار با کمباین برداشت شد.

 

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: کیل‌گیری از مزارع پرورش رتون و نشاء مجدد در شهرستان‌ها به منظور برآورد میانگین عملکرد در دست اقدام است.

 

این مسؤول بیان کرد: بر اساس گزارش تنظیم بازار Store سازمان جهاد کشاورزی مازندران، قیمت انواع برنج محلی و پرمحصول در هفته اخیر حدود یک درصد افزایش داشته است

 

بیانیه وزارت خارجه ایران در واکنش به اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا وزارت امور خارجه

ایران در واکنش به اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا بیانیه‌ای را صادر کرد.

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا بیانیه‌ای را صادر کرد.

متن این بیانیه به‌شرح زیر است:

به نام خدا

رژیم ترامپ در ادامه قانون‌شکنی‌ها و قلدرمآبی‌های آشکار خود روز گذشته پایان دوره به‌اصطلاح تنفس شش‌ماهه برای اجرایی شدن کامل تحریم‌هایی که این رژیم در روز هشتم ماه می با خروج غیرقانونی از برجام مجدداً علیه کشورمان وضع کرده بود را اعلام نمود. این اقدام اگرچه به‌لحاظ عینی و عملی نسبت به دوره شش‌ماهه اخیر تبعات منفی اندکی برای اقتصاد ایران به‌دنبال خواهد داشت، اما برای رژیم حاکم بر آمریکا یک سقوط اخلاقی و سیاسی بزرگ محسوب می‌شود.

این اقدام به‌تنهایی نقض برجام، نقض قطعنامه شورای امنیت، نقض دستور دیوان بین المللی دادگستری، تقابل با اراده صریح اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان و بی‌توجهی به اصول انسانی، حقوقی و اخلاقی است. همچنین این اقدام بار دیگر به همه اعضای جامعه جهانی به‌ویژه به کشورهای «متحد» و «شریک» آمریکا نشان داد که این دولت نه‌فقط وقعی به قواعد و هنجارهای بین المللی نمی‌نهد بلکه سایر کشورهای قانونمند را به‌دلیل پایبندی به تعهدات و قواعد بین المللی مجازات می‌کند، و این شامل کشورهای دوست و متحد آمریکا نیز می‌شود، کشورهایی که از قضا لبه تیز تحریم‌های اخیر متوجه شرکت‌ها و بانک‌های آنها است. آمریکا همچنین نشان داد که حتی یک دولت بزرگ و قدرتمند به‌لحاظ نظامی و اقتصادی، می‌تواند فاقد استقلال سیاسی باشد و در طراحی و اجرای سیاست خارجی خود نقش مجری خواسته‌های برخی رژیم‌های خارجی را ایفا کند.

معلوم نیست در عالم سیاست داخلی آمریکا چه می‌گذرد که دولتمردان این کشور از هیچ یک از تجربیات نادرست اسلاف خود نمی‌آموزند و گویی هر رییس جمهور این کشور خود بایستی تمام سیاست‌های غلط قبلی را دوباره تکرار کند تا به همان نتایج نامطلوب برسد و ناکارآمدی رویکردهای غلط را به‌چشم خود تجربه کند. وزیر امور خارجه رژیم ترامپ در سخنان خود در روز جمعه از عبارت «حداکثر فشار» بر ایران سخن گفت و در عین ابراز خوشحالی چندباره از تأثیرگذاری این فشارها بر اقتصاد ایران و بر زندگی مردم ایران، با غیرحرفه‌ای‌ترین و کودکانه‌ترین عبارتها تلاش کرد این فشار حداکثری را متوجه مردم ایران نداند. ایشان ظاهراً غافل است که رؤسای جمهور قبلی آمریکا نیز هر کدام به‌نوبه خود سیاست فشار بر ایران و بر مردم صبور و مقاوم ایران را دنبال کرده بودند، آن هم با درجاتی به‌مراتب فراتر از آنچه وی «حداکثر فشار» نام نهاده است.

گذشتگان آقای ترامپ در چهاردهه اخیر از هیچ فشار و رفتار غیرانسانی در قبال ایران و ایرانیان دریغ نکرده‌اند که اکنون ابزار فشار بیشتری برای آقای ترامپ و اطرافیانش باقی مانده باشد، از حمله مستقیم نظامی به هواپیمای مسافری و سکوهای نفتی ایران گرفته تا حمایت کامل از پست‌ترین دشمنان ایران از جمله صدام حسین، منافقین و سایر گروه‌های تروریستی، تجزیه‌طلب و نژادپرست، از تحریم‌های به‌اصطلاح «فلج‌کننده» تا ترور دانشمندان هسته‌ای همه و همه در کارنامه رؤسای جمهور مختلف آمریکا به‌چشم می‌خورد. این فشارها و دشمنی‌ها تا امروز اگرچه موجب وارد آمدن رنج بسیار بر مردم بیگناه، کودکان، بیماران و اقشار آسیب‌پذیر ایران شده است، اما نتوانسته حتی ذره‌ای در اراده این مردم برای تداوم مسیر استقلال و ایستادگی در برابر فشار اجنبی خلل ایجاد کند.

جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن اعمال غیرقانونی تحریم‌های آمریکا، از بیانیه مشترک خانم موگرینی، وزرای خارجه و وزرای خزانه‌داری سه کشور اروپایی و نیز بیانیه‌ها و مواضع دولت‌های روسیه و چین در قبال اقدام غیرقانونی آمریکا و تعهد آنها به حفظ کانالهای مالی با ایران و تداوم صادرات نفت و گاز کشورمان استقبال کرده و آن را گامی صحیح در مسیری درست می‌داند. پیشرفت‌های حاصله در زمینه اجرایی کردن تعهدات سیاسی این کشورها برای تأمین منافع اقتصادی ایران مورد توجه جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. بدون تردید تداوم حیات برجام در گروی عملیاتی شدن و موفقیت این تدابیر می‌باشد. امروز ایران به‌عنوان یک بازیگر قدرتمند و مسئولیت‌پذیر در عرصه منطقه‌ای و بین المللی، در تعامل و همکاری با سایر دولتهای معتقد به چندجانبه‌گرایی، با تکیه بر اصل احترام متقابل، به‌دنبال آینده‌ای بهتر برای مردم ایران، منطقه غرب آسیا و جهان در کلّیت آن است.

قویاً اطمینان دارد که جمهوری اسلامی ایران با همکاری کشورهای دوست قادر است با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و توان بین المللی خویش این چالش را نیز با خرد و تدبیر پشت سر بگذارد و اجازه ندهد رژیم ترامپ که سیاست خارجی آمریکا را از هرگونه اصول تهی کرده است به اهداف نامشروع خود نایل آید.

جمهوری اسلامی ایران بار دیگر توجه همگان را به خطراتی که این رژیم قانون‌گریز برای انسانیت، آینده نسل‌های بشر و زیست انسانی بر روی کره زمین به‌همراه آورده است جلب کرده و اعتقاد دارد بایستی دولتهای متعهد و مسئولیت‌پذیر در جهان همکاری در جهت مهار تهدیدهای این رژیم را در دستورکار خویش قرار دهند.

قیمت مرغ پر کشید

با آزاد شدن صادرات مرغ، دوباره قیمت این محصول در بازار مصرف افزایش یافت و به مرز هر کیلوگرم ۱۱ هزار تومان رسید، درحالی که بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار حداکثر قیمت این محصول در بازار نباید از ۸ هزار و ۱۷۵ تومان بیشتر باشد.

قیمت هرکیلوگرم مرغ گرم امروز شنبه 97/08/12 در کشتارگاه 9700 تومان، پخش 9900 تومان، خرده فروشی10800 تومان، خرده فروشی مرغ شمال 10350 تومان و قیمت عمده مرغ کشتار شمال در میدان بهمن 9450 تومان است.

قیمت هر کیلوگرم سینه مرغ  با کتف 19000 تومان، سینه بدون کتف 20000 تومان، فیله مرغ 21000 تومان مرغ درشت تهران 9830 تومان، مرغ بدون آنتی بیوتیک 11950تومان و جوجه تازه 11950  تومان است.

در اطلاعیه این اتحادیه خطاب به اعضا  آمده است که قیمت‌های اعلامی فوق نرخ استعلامی بوده و اعضا می‌توانند با توجه به فاکتور خرید رسمی و با احتساب 10 درصد سود اقدام به فروش نمایند.

بنابراین گزارش، بر اساس اعلام کارگروه تنظیم بازار، حداکثر قیمت مرغ گرم در بازار  نباید بیشتر از  8175 تومان در بازار به فروش برسد و در صورتی که نرخ آن بیشتر شود، شرکت پشتیبانی امور دام، ملزم به کنترل قیمت‌ها است اما مرغداران حداقل قیمت منطقی مرغ را با توجه به افزایش هزینه های تولید بیش از 9000  تومان می‌دانند.

قیمت امروز هرکیلوگرم مرغ در بازار 2650 تومان بالاتر از حداکثر نرخ مصوب تنظیم بازار است اما  وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در آخرین بخشنامه خود به گمرک با اشاره به اینکه به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی، صادرات گوشت مرغ و احشاء آن اعم از سرد، گرم و منجمد را بلامانع است که این بخشنامه همانطور کهخبرگزاری تسنیم هشدار داده بود منجر به افزایش قیمت این محصول در بازار شد.

بنابراین گزارش با توجه به اینکه برای تولید مرغ در کشور یارانه و ارز رسمی 4200 تومانی در بخش‌های خوراک، دارو و واکسن، سوخت، آب و برق و سوخت یارانه پرداخت می‌شود، صادرات آن رانتی و به شدت به صرفه خواهد بود.

قیمت جهانی هرکیلوگرم مرغ بیش از 2 دلار  یا به عبارتی بیش از 30 هزار تومان است ادامه این روند و صادرات بی رویه ، بلای گوجه فرنگی را بر سر مرغ می آورد. 

بنابراین گزارش، صادرات گوجه فرنگی نیز  پیش از این با توجه به افزایش  نرخ ارز  ، کاهش ارزش پول ملی و به صرفه بودن صادرات،  این محصول را در حجم زیادی از کشور خارج کرد و باعث خالی شدن بازار از این محصول و گرانی شد.

 بنابر اعلام وزیر جهاد کشاورزی حدود یک میلیون تن گوجه فرنگی ظرف مدت 2 ماه از کشور خارج شد در حالی که کل تولید گوجه فرنگی کشور 5 میلیون تن است؛ که این به معنی آن است که ظرف مدت محدود، یک پنجم کل تولید کشور صادر شد.

 

۲۴ ساعت تا پایان فرصت اروپا برای حفظ برجام / از تلنگر روحانی تا موانع پیش‌روی SPV

فردا ۱۳ آبان و موعد اعمال بسته دوم تحریمی آمریکا علیه ایران است؛ در این روز ضرب‌الاجل اروپایی‌ها نیز برای ارائه راهکاری جهت حفظ برجام، پایان می‌یابد.

بسته نخست تحریمی دولت ترامپ علیه مردم ایران در میانه مردادماه عملیاتی شد؛ بسته‌ای که شامل حمل و نقل دریایی، هوایی، ریلی، خودروسازی، طلا و فلزات گرانبها، فلزات خام و نیمه خام، خرید دلار و ... می‌شد.

پروژه شکست خورده آمریکا
بسته تحریمی دیگر آمریکا علیه مردم ایران که شامل فروش نفت و مراودات بانکی است، فردا و پس فردا عملیاتی می‌شود. سردمداران آمریکایی ابتدا اعلام کردند در بسته تحریمی دوم می‌خواهند صادرات نفت از ایران را به صفر برسانند؛ امری که اگر چه محال بودن آن به اثبات رسید، اما نیت شرارت آمیز آمریکا علیه مردم ایران را به وضوح نشان داد.

معافیت ۸ کشور در تحریم نفتی ایران
دیروز (جمعه ۱۱ آبان) خبرگزاری بلومبرگ از موافقت آمریکا با معافیت ۸ کشور از جمله چین، هند و کره جنوبی در تحریم نفتی ایران خبر داد. به این معنا که این کشور‌ها که خریداران عمده نفت ایران هستند، حتی پس از ۴ نوامبر (۱۳ آبان) هم می‌توانند از ایران نفت بخرند. وزیر انرژی ترکیه هم از معافیت این کشور در مقابل تحریم های نفتی ایران خبر داده است. برخی صاحبنظران اعطای این معافیت توسط دولت ترامپ به خریداران عمده نفت ایران را ناشی از ناتوانی کاخ سفید در عملیاتی کردن سیاست غلوآمیز به صفر رساندن فروش نفت ایران می‌دانند.

پایان فرصت اروپا
اما فردا همزمان با اعمال بسته دوم تحریمی آمریکا علیه مرم ایران، فرصت اروپایی‌ها نیز برای اتخاذ راهی جهت حفظ برجام و انتفاع ایران از مزایای برجام پایان می‌یابد.

اروپایی‌ها از همان ۱۸ اردیبهشت که دونالد ترامپ فرمان خروج یکجانبه آمریکا از برجام را صادر کرد، خواهان ماندن ایران در برجام شدند تا با جلوگیری از امحای این توافق بین‌المللی، خود نیز کماکان از مواهب امنیتی و اقتصادی و حیثیتی آن بهره‌مند شوند.

تمدید ضرب‌الاجل برای اروپا
مسئولان کشورمان در ابتدا اعلام کرد که مهلت اروپایی‌ها برای ارائه راهکاری جهت انتفاع ایران از مزایای برجامِ بدون آمریکا و به تبع آن، حفظ این توافق بین‌المللی، ۶۰ روز است؛ این مهلت ۶۰ روزه ۱۸ تیر پایان یافت، اما برنامه عملیاتی مشخصی و چشمگیری از سوی اروپایی‌ها ارائه نشد؛ با این وجود با توجه به جهد و تلاش آن‌ها برای پیدا کردن راهکار‌های حفظ برجام، ضرب‌الاجل ایران به آن‌ها تا ۱۳ آبان تمدید شد.

اعمال قانون ۱۹۹۶ و فعال کردن EIB
اروپایی‌ها در حد فاصله ۱۸ اردیبهشت ۹۷ تا ۴ مهر ۹۷، چند بسته پیشنهادی برای حفظ برجام ارائه کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به اعمال «مقرارت مسدود کننده» برای بی‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا و فعال کردن بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB) در ارتباط با مراودات تجاری و صنعتی با ایران اشاره کرد.

«سازوکار ویژه» یا «SPV»
دو پیشنهاد فوق‌الذکر اروپایی‌ها برای ایران چندان چشمگیر نبود و به نظر می‌رسید در عمل با اختلال‌هایی مواجه شود و مانع انتفاع کامل ایران از مزایای برجام گردد؛ از جمله آنکه «مقررات مسدود کننده» که به «قانون ۱۹۹۶» نیز معروف است، کارکرد ویژه‌ای برای بازدارندگی تحریم‌های آمریکا نداشت و صرفا مقوله‌ای تئوریک و نمادین بود؛ همچنین گردانندگان بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB) نیز از آن جهت که بخش اعظمی از سرمایه خود را از آمریکا تأمین می‌کنند، از مواجه شدن با تحریم‌های ثانویه آمریکایی‌ها، بواسطه ورود به بازار ایران هراس داشتند؛ بنابراین در تاریخ ۴ مهرماه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، نشست وزرای امور خارجه ایران و کشور‌های ۴ +۱ برگزار شد و در آن نشست از آخرین راهکار اتحادیه اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در چارچوب برجام رونمایی شد و مشخص گردید این راهکار که «سازوکار ویژه» یا «SPV» نام دارد، یک کانال مالی برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به درآمد‌های نفتی و واردات ایران است.

در هفته نخست آبان ماه، نشست کمیسیون اروپا در بروکسل برگزار شد و در جریان آن، جزئیات کانال مالی برای انجام تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

افتتاح نمادین SPV
یک دیپلمات اروپایی پس از این نشست به رویترز گفت: اروپا تلاش می‌کند سازوکار ویژه مالی مختص ایران موسوم به «SPV» را پیش از چهارم نوامبر (۱۳ آبان) بصورت نمادین افتتاح کند.

موانع اجرای سازوکار ویژه اروپایی‌ها
به گفته این دیپلمات اروپایی عملیاتی کردن و اجرای رسمی این سازوکار ویژه مالی چندین ماه زمان خواهد برد. آنطور که رسانه‌های اروپایی نوشته‌اند، پیاده سازی «SPV» با موانعی مواجه است؛ از جمله آنکه بنا بر گزارش فایننشال تایمز، هیچ یک از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا از ترس مواجه شدن با خشم و تنبیه آمریکا حاضر نیستند میزبان دفتر «SPV» در پایتخت‌های خود باشند.

تلنگر روحانی
به هر حال، این مشکل نیز متوجه اروپایی‌هاست و باید برای آن چاره‌ای بیندیشند؛ چرا که دیگر فرصتی ندارند؛ روحانی رئیس‌جمهور کشورمان روز پنجشنبه ۱۰ آبان طی مقاله‌ای در همان روزنامه فایننشال تایمز به سایر طرف‌های برجام تلنگر زد و نوشت که «وقت آن رسیده که اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم‌های آمریکا ارایه و اجرا کنند».

فشار آمریکا بر اروپا
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز دوشنبه ۷ آبان در بدو ورود به استانبول به منظور شرکت در ششمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان در جمع خبرنگاران گفت: سازوکار‌های اتحادیه اروپا برای حفظ برجام در همین چند روزه عملیاتی خواهد شد، البته ممکن است تا زمانی که این سازوکار‌ها قابلیت بهره‌برداری پیدا کنند مقدار دیگری طول بکشد، که این امر ناشی از فشار‌ها و کارشکنی‌های آمریکا است.

کارکرد کانال مالی اروپا
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز روز شنبه ۵ آبان در صفحه شخصی خود نوشت: به منظور رفع مشکلات مربوط به انجام پرداخت‌های مالی، ایجاد کانال مالی اروپا در دستور کار قرار گرفته است، کانال مزبور این امکان را برای صادرکنندگان ایرانی و اروپایی فراهم خواهد کرد که ارز حاصل از صادرات خود را دریافت کنند. این کانال کارکرد نوعی پیمان پولی دوجانبه میان ایران و اتحادیه اروپا را ایفا خواهد کرد.

به هر ترتیب، موعد اعمال بسته دومی تحریمی آمریکا علیه مردم ایران سررسید و اروپایی‌ها اگر می‌خواهند برجام حفظ شود باید هرچه زودتر جزئیات و نحوه استفاده از کانال مالی مختص ایران موسوم به «SPV» را نهایی و اعلام کنند. آن‌ها همچنین باید در این مسیر اسیر حواشی جانبی ساخته شده توسط صهیونیست‌ها نظیر سناریو مضحک دانمارک و سایر عملیات‌های «پرچم دروغین» نشوند.

یادداشت

حاضرین در سایت

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پیوندها

حدیث

امام علی علیه السلام: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور غررالحكم / حدیث 8620

اوقات شرعی


شمارنده