26 تیر 1397

اخبار کرمانشاه

شناسایی 450 کودک کار در کرمانشاه
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم انجام کار فرهنگی و استفاده از ظرفیت‌های دولتی در حوزه بهزیستی، گفت: 450 کودک کار در استان کرمانشاه شناسایی شدند.
امید قادری در مراسم گلریزان باعنوان ضیافت باران مهر که امشب در هتل پارسیان شهر کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: این مراسم برای نخستین بار از سوی بهزیستی با توجه به نیاز این سازمان در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و با هدف استفاده از ظرفیت‌های بخش دولتی برگزار شده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه تصریح کرد: تاکنون استفاده از ظرفیت دولتی برای این بخش محدود بوده و باید با کمک خیراندیشان برای رفع مشکلات تلاش کنیم، همچنین معتقدم قصور از این سازمان بوده که حمایت‌های دولتی را به‌خوبی جذب نکرده است.

وی با بیان اینکه بهزیستی در حال حاضر در برخی شاخص‌ها در رتبه‌های پایین کشوری قرار دارد، متذکر شد: آسیب‌های اجتماعی در استان کرمانشاه، به‌ویژه معضلاتی همچون کارتن‌خوابی، اعتیاد، طلاق، ایدز، بزهکاری و تکدی‌گری مشکلات فراوانی را به‌وجود آورده است.

این مسؤول تاکید کرد: استان کرمانشاه به سیاست‌های  مدیریتی نیاز دارد، هر چند تاکنون کنترل خوبی در بخش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی انجام گرفته است، اما باید تدابیر بیشتری لحاظ شود.

قادری یادآور شد: اصلی‌ترین محور در کنترل آسیب‌های اجتماعی، به‌ویژه در استان‌های موفق با استفاده از کار فرهنگی صورت گرفته و بخش عمده مشکلات از طریق کمک تشکل‌های مردم نهاد برطرف شده است که به‌عنوان مثال در تبریز 80 درصد هزینه‌های کاهش آسیب‌ها از بخش مشارکت‌های مردمی است.

به گفته مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه، 32 هزار نفر معلول، 30 هزار زن سرپرست خانوار و 95 نفر در شیرخوارگاه‌های اداره‌کل بهزیستی استان زیر پوشش قرار داشته و مراقبت می‌شوند که حدود 30 نفر در شیرخوارگاه‌ها در حال ترخیص هستند و برای نگه‌داری از آنان در سایر بخش‌های بهزیستی، نیاز به بودجه و حمایت وجود دارد. 

قادری از پذیرش 700 نفر در خانه سالمندان استان که حمایتی از طرف خانواده‌ها به آنان نمی‌شود خبر داد و خاطرنشان کرد: هزینه مراقبت این افراد از سوی منابع مالی بهزیستی تامین می‌شود که حدود 700 نفر بیمار روانی حاد در استان مورد مراقبت‌های ویژه قرار دارند که نیاز به صرف هزینه هست، همچنین 400 معلول ذهنی در مراکز بهزیستی و توانبخشی‌ها وجود دارند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به وجود یک‌هزار و 500 معتاد متجاهر نیازمند به حمایت مردمی، ادامه داد: تعدادی از بانوان در خانه سلامت بهزیستی در معرض آسیب جدی هستند و دچار پدیده اختلال شدند که باید به وضعیت آنان رسیدگی شود و در خانه امن بهزیستی نیز زنان بی‌سرپرست نگه‌داری می‌شوند.

قادری بیان کرد: 450 نفر کودک کار را در کرمانشاه شناسایی کردیم که از این تعداد 130 نفر ساماندهی شدند و هزینه مراسم گلریزان امروز به همت خیران استان پرداخته شده که از سویی مراکز زیر پوشش اداره‌کل بهزیستی استان از جمله مهدهای کودک، کلینیک‌های مددکاری و... مبالغی برای تامین هزینه این مراسم کمک کردند.

این مسؤول اظهار داشت: افرادی که درخواست کمک به نیازمندان را دارند باید توسط مددکاران و روانشناسان، نوع امدادها نیازسنجی و هزینه شود، چراکه آنان منطبق با اصول و علوم مددکاری، روانشناسی و جامعه‌شناسی خدمات‌رسانی و فعالیت می‌کنند.

مراسم لیالی قدر در مسجد جامع کرمانشاه برگزار می شود

عباس سروری اظهار داشت: مراسم احیای شبهای قدر در مساجد کرمانشاه با محوریت مسجد جامع در ساعت 22 همزمان با دیگر مساجد استان و کشور برگزار می شود.

رئیس حوزه هنری استان کرمانشاه بیان کرد: در این مراسم برنامه هایی نظیر تلاوت آیات قرآن، اقامه نماز قضا، قرائت دعای جوشن کبیر، بر سرگیری قرآن، ایراد سخنرانی و عزاداری شهادت حضرت علی (ع) تدارک دیده شده است.

سروری عنوان کرد: به منظور رفاه حال مردم اتوبوسهایی جهت انتقال مردم به مسجد و نیز بازگشت آنان در نقاط مختلف شهر تدارک دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال بیش از پیش شاهد حضور جوانان در مساجد هستیم با دعوت از عموم مردم جهت شرکت در مراسمات احیای شب قدر افزود: همگان تلاش کنیم که بیشترین بهره را از شبهای قدر ببریم.

 

 

دو کتابخانه عمومی در استان کرمانشاه افتتاح شد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه گفت: دو کتابخانه عمومی در استان نیز به نام‌های کتابخانه شهید ایزدی در روستای شهید عسگری کرمانشاه و کتابخانه به نام شهدای روستای شیان در شهرستان اسلام‌آباد غرب افتتاح شد.

معصومه حسنی خونسار با بیان اینکه اکنون کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی استان یک میلیون و 239 هزار جلد کتاب دارد اظهار داشت: تعداد کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه را 77 باب است گفت: در سال گذشته 75 باب کتابخانه عمومی در استان وجود داشت که دو کتابخانه عمومی در استان نیز به نام‌های کتابخانه شهید ایزدی در روستای شهید عسگری کرمانشاه و کتابخانه به نام شهدای روستای شیان در شهرستان اسلام‌آباد غرب افتتاح شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه اکنون تعداد کتابخانه‌های عمومی نهادی استان 77 باب و 19 باب نیز کتابخانه‌های عمومی مشارکتی است افزود: امید داریم تا پایان سال سه باب کتابخانه عمومی و کتابخانه مرکزی اسلام‌آباد غرب افتتاح و بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه 14 باب از کتابخانه‌های نهادی استان کرمانشاه نیز در روستاها فعال هستند عنوان کرد: در هر کتابخانه عمومی یک بخش مجزا برای کودکان با فضاسازی خاص ساماندهی شده است.

حسنی خونسار با بیان اینکه دو بخش کتابخوانی برای نابینایان که ویژه کودکان و نوجوانان در کتابخانه خاتم‌الانبیاء واقع در شهرک الهیه و ویژه بزرگسالان در کتابخانه علامه طباطبایی واقع در جنب فروشگاه رفاه راه‌اندازی شده است گفت: اکنون 20 باب از کتابخانه‌های عمومی استان به شبکه وای‌فای متصل شده که بچه ها ضمن استفاده از منابع بتوانند با اتصال به اینترنت از مقالات نیز استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان کرمانشاه کتابخانه‌های شهید آوینی، شهید بهشتی و علامه طباطبایی به شبکه اینترنت متصل شده است افزود: کتابخانه‌های روستایی نیز در صورت فراهم شدن بستر در آنها به اینترنت متصل هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه اظهار کرد: تعداد کتابخانه‌های روستایی استان 16 باب و شهری 59 باب و دو کتابخانه سیار نیز در شهرستانهای قصرشیرین و هرسین است.

وی زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان را 37 هزار و 893 متر مربع عنوان کرد و گفت: در استان به ازای هر 100 نفر یک متر و79 سانت زیربنا فضای کتابخانه‌ای داریم و در شرایط کنونی باید 4 متر زیربنا داشته باشم و طبق چشم‌انداز افق 1404 باید به ازای هر 100 نفر این رقم باید به 8 متر مربع برسد که تا رسیدن به این جایگاه فاصله خیلی زیادی داریم.

حسنی خونسار با اشاره به اینکه در کتابخانه‌های عمومی استان تعداد 50 هزار نفر عضو فعال هستند افزود: 2.5 درصد از مردم استان کرمانشاه عضو کتابخانه‌های عمومی هستند و 50 هزار نفر عضو فعال علاوه بر استفاده از سالن مطالعه از منابع کتابخانه نیز استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه حدود دو میلیون جلد کتاب در یک سال گذشته به امانت رفته است بیان کرد: مبلغ حق عضویت کتابخانه‌های شهری 5000 تومان و کتابخانه امیرکبیر به دلیل استاندارد بودن مبلغ حق عضویت 10 هزار تومان است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه کتابخانه امیرکبیر با 3752 متر مربع زیربنا و بالغ بر 4500 نفر عضو فعال جزو کتابخانه‌های شاخص و استاندارد استان است عنوان کرد: این کتابخانه دارای سالن مطالعه به صورت مجزا برای بانوان و مردان و تعداد کتابهای این کتابخانه بالغ بر 50 هزار نسخه کتاب است.

 

تصادف مرگبار در بامداد جاده کرمانشاه

فرمانده پلیس راه استان کرمانشاه گفت: ساعت ۷ و ۱۵ دقیقه صبح امروز در محور کرمانشاه به یک کشته و ۱ مجروح بر اثر سانحه رانندگی در محور کرمانشاه به روانسرروانسر محدوده قزانچی به علت برخورد یک دستگاه سواری ۲۰۶ با وانت پیکان راننده ۲۰۶ جان باخت و راننده وانت نیز مجروح شد.سرهنگ فضل الله شیری علت این حادثه را انحراف به چپ سواری ۲۰۶ اعلام کرد.

پیوندها

حدیث

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576

اوقات شرعی


شمارنده