23 آذر 1397

اظهارات تند ترامپ علیه عربستان و تکاپوی ریاض برای یافتن متحد

 

اظهارات تند دونالد ترامپ علیه عربستان موجب شد ریاض در صدد کنار گذاشتن اختلافات خود با مصر برآید آن هم در حالی که همزمان با مشکلات و بحران‌های داخلی و خارجی، با ایران و جنبش انصار الله در یمن نیز اختلاف دارد.

 

به گزارش سایت خبری کرمانشاهبه نقل از روزنامه المصریون، با وجود تنش در روابط مصر و عربستان به نظر می رسد با توجه به موضع گیری خصمانه دونالد ترامپ در برابر عربستان، پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می تواند به عاملی برای ازسرگیری روابط ریاض و قاهره و بازگشت آن به مسیر طبیعی خود تبدیل شود.

تکاپوی ریاض برای یافتن متحد

ترامپ در طول حملات تبلیغاتی خود اظهاراتی را علیه عربستان به زبان آورد، در نتیجه پیروزی او موجب شد عربستان با نگرانی از این اظهارات، اتحاد کشورهای عرب در آینده را خواستار شود.

در همین ارتباط جمال قاشقچی نویسنده معروف سعودی و نزدیک به خاندان حاکم در صفحه توییتر خود نوشت: شاید پیروزی ترامپ مشوقی برای بستن صفحات اختلافات گذشته باشد زیرا رئیس جمهور جدید آمریکا باید همه ما (عربها) را دشمن خود و کشورش ببیند.

به گفته او، همچنین چه بسا پیروزی ترامپ بر پرونده سوریه تاثیر بسزایی داشته باشد زیرا ممکن است اختیار حل و فصل بحران این کشور را به روسیه واگذار کند و این چیزی است که ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی به آن اشاره داشت و گفت: «ما با دخالت در هر کشور دیگری مخالف هستیم و سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه جزء اولویت‌های من در دوره ریاست جمهوری نیست.»

این اظهارات موجب شد برخی تصور کنند که دولت سوریه دست کم برای چند ماه آسوده خاطر باشد اما کسی نمی داند روند تحولات به چه سمتی خواهد رفت.

به گفته کارشناسان ورود ترامپ به کاخ سفید موجب می شود عربستان در مورد جلب رضایت مصر به عنوان یک متحد راهبردی تجدید نظر کند.

توافق مصر و امارات بر مهار اختلافات گذشته

این در حالی است که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در جریان گفت وگوهای اخیر بر لزوم اتحاد کشورهای عربی و مهار کردن اختلافات موجود به توافق برسند.

در این میان گزارش های مطبوعاتی عرب حاکی از این است که این دیدار در چارچوب تلاش های امارات متحده عربی برای پایان اختلافات اخیر بین مصر و عربستان صورت گرفت.

در همین ارتباط «ابراهیم یسری» معاون وزیر خارجه پیشین امارات گفت که روابط عربستان و مصر در روزهای آینده به روال عادی باز خواهد گشت.

تاکید امارات بر لزوم تجدید روابط با مصر

وی در عین حال تاکید کرد که سیاست آمریکا از سوی موسسات مختلف ترسیم می شود نه افراد از همین رو تغییر این سیاست ها جزئی و ناچیز خواهد بود و در این میان کشورهای عربی به دلیل اظهارات ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی و رویکردش علیه مسلمانان، در تعامل با او دچار مشکل خواهند شد بنابراین باید برای هماهنگی در حل و فصل مسائل منطقه به فکر تجدید روابط با نظام حاکم مصر بود.

«سعید صادق» استاد جامعه شناسی سیاسی مصری نیز گفت: سفر محمد بن زیاد ولیعهد ابوظبی به مصر بیانگر آمادگی عربستان برای پایان دادن به تنش اخیر با مصر است و ریاض در نظر دارد اختلافات خود با قاهره را حل و فصل کند که این هدف در گروی موفقیت میانجیگری امارات متحده عربی بین دو طرف است و اکنون پس از پیروزی ترامپ در انتخابات و با توجه به اظهارات تند او علیه عربستان پایان دادن به این اختلافات برای این کشور به عنوان یک ضرورت مطرح است.

به گفته وی عربستان باید هرگونه اختلافات منطقه‌ای با مصر را پایان دهد به ویژه اینکه ریاض با ایران و جنبش انصار الله در یمن نیز اختلاف دارد.

این در حالی است که بحران روابط مصر و عربستان در پی رای مثبت قاهره در شورای امنیت سازمان ملل به نفع روسیه بر خلاف مواضع کشورهای عرب خلیج فارس و عربستان آغاز شد.

 

نخستین واکنش اوباما به وعده لغو توافق هسته‌ای

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، روز دوشنبه گفت، انتظار دارد جانشین وی به احتمال قوی در وعده های انتخاباتی خود مبنی بر ابطال برخی دستاوردهای بین المللی امضاء شده توسط اوباما تجدید نظر کند.
دونالد ترامپ در خلال مبارزات انتخاباتی متعهد شده زمانی که در ماه ژانویه ریاست جمهوری آمریکا را به دست گیرد، توافق هسته ای با ایران را پاره کند.
اوباما همچنین به شکست بزرگ در سیاست خارجی اذعان کرده و می گوید رویکرد وی در جنگ سوریه نتوانسته به اهداف مورد نظر برسد.
وی از اعزام سربازان آمرکایی برای نبرد در سوریه خودداری و بر نیاز به راه حل سیاسی برای توقف کشتار در این کشور تاکید کرده بود.
در همین حال اوباما مانع حمایت عمده یا ارسال سلاح های چشمگیر برای شورشیان میانه رو سوری شده بود که با حکومت بشار اسد، رئیس جمهور این کشور می جنگند.رئیس جمهور آمریکا طی کنفرانس خبری در کاخ سفید تاکید کرد: من تایید می کنم که این سیاست ما جواب نداد.
وی افزود: این چیزی  است که من به فکر کردن هر روزه درباره آن ادامه می دهم و ما به تلاش خود برای یافتن راهکاری که به این رنج خاتمه دهد ادامه خواهیم داد.
اوباما درباره توافق هسته ای نیز ضمن تاکید بر پایبندی ایران به این توافق گفته، بسیار مشکل است چنین توافق موفقی را باطل کنیم.
وقتی از اوباما درباره وعده ترامپ مبنی بر ابطال توافق هسته ای که در ماه جولای 2015 پس از مذاکراتی بین ایران، آمریکا و دیگر اعضای 1+5 به دست آمد سوال شد پاسخ داد: این یک توافق بین المللی است که به عرف بین المللی تبدیل شده و برای ما هم مفید و سودمند می باشد.رئیس جمهور آمریکا افزود: ترامپ باید تاثیر چنین اقدامی بر نزدیکترین متحدان ایالات متحده را نیز در نظر بگیرد.  اوباما ادامه داد: برای کنار کشیدن از توافق باید شروع به تحریم کشورهایی کنیم که طبق توافق هسته ای عمل می کنند چراکه از دیدگاه آنان، پایبندی به توافق بین المللی هسته ای بلامانع است و ادامه خواهد یافت.

سخنان عجیب امام‌جمعه وهابی مکه

«خالد الغامدی» امام جمعه وهابی و خطیب امروز مسجدالحرام، مدعی شد که فرشته‌های خداوند علیه ستمگران در سوریه می‌جنگند.

 «خالد الغامدی» امام جمعه و خطیب نماز جمعه امروز مکه مکرمه در صحن مسجدالحرام، مدعی سخنان عجیب دیگری شد.به نوشته پایگاه خبری روزنامه رأی الیوم، وی گفت: خداوند فرشته‌هایی برای جنگ با ستمگران و ظالمین در بلاد شام دارد و آن‌ها را مأمور هلاکت و مجازات ستمگران قرار داده است.الغامدی در ادامه گفت: عده‌ای از فرشته‌های خداوند هم در مکه و مدینه برای محافظت از این دو شهر حضور دارند و از ورود دجال به آن جلوگیری می‌کنند.این مفتی وهابی، سپس تأکید کرد که ایمان به ملائکه از اصول دین و محکمات شریعت است.پیش از این هم «محمد العریفی» دیگر مفتی وهابی عربستان به نقل از یک شیخ سوری گفته بود که پسرش افراد سفید پوشی سوار بر اسب‌های سفیدی را در سوریه دیده است که فرشته‌های خدا بودند و علیه ارتش سوریه می‌جنگیدند.

5 کیلومتر تا آخرین پایگاه تروریست‌های مورد حمایت عربستان در حومه دمشق

نیروهای ارتش و مقاومت سوریه در اطراف دمشق توانسته‌اند با پیشروی در مناطق تحت تسلط تروریست‌های «جیش‌الاسلام» به 5 کیلومتری شهرک «دوما» برسند.

ارتش سوریه و نیروهای مقاومت پس از پاکسازی بخش وسیعی از جنوب غوطه شرقی دمشق در «دوما» در گذشته، عملیات آزادسازی مناطق را با تاکتیک جدیدی ادامه می‌دهند.

هرچند سرعت پیشروی‌ها در غوطه شرقی کند شده اما نیروهای سوری و مقاومت با دقت کامل اهداف عملیاتی از پیش تعیین شده را محقق می‌کنند.

نیروهای مقاومت در همین راستا در گام نخست موفق شدند شهرک‌های میدعا، النشابیة و البحاریة را از وجود تروریست‌ها پاکسازی کنند و سپس منطقه راهبردی حوش الفاره را آزاد کردند.      

شکست تروریست‌ها در غوطه شرقی هفته گذشته با تثبیت مواضع ارتش سوریه در منطقه «حوش النصری» کامل شد تا حلقه محاصره تنگ‌تر شود.

با پاکسازی منطقه راهبردی حوش النصری، تروریست‌ها در منطقه «تل کردی» از محور جنوب در محاصره کامل قرار گرفتند. تل کردی در حال حاضر از شرق، شمال و جنوب در محاصره است و راه ارتباطی آنها فقط از غرب منطقه آزاد است.

شهرک «میدعانی» نیز از محورهای شمال و شرق در محاصره نیروهای سوری است و تروریست‌ها در منطقه حوش الظواهر در تیررس هستند.

منطقه راهبردی حوش النصری تنها 5 کیلومتر با شهرک راهبردی دوما فاصله دارد.

این شهرک راهبردی بزرگترین و اصلی‌ترین پایگاه تروریست های جیش الاسلام در حومه دمشق است و در صورت آزادسازی این شهرک تنها اهرم فشار رژیم سعودی در حومه دمشق از بین می‌رود.

حضور چند ساله تروریست‌ها در  غوطه شرقی و وجود دهها تونل و خاکریز باعث شده عملیات نیروهای مقاومت در این محور با دقت کامل انجام شود.

یادداشت

حاضرین در سایت

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پیوندها

حدیث

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182

اوقات شرعی


شمارنده